درباره آوند

چرا آوند؟

ویژگی های آوند

رشد
ما به رشد همه جانبه کودک توجه داریم
پرورش
پرورش راس کار ماست، کودک تا نخواهد یاد نمی گیرد
آموزش به همراهی طبیعت
آموزش به همراهی طبیعت، فراگیری را لذت بخش و ماندگاریش را بیشتر و همیشگی خواهد کرد
آموزش
آموزش در نگاه آوند یک جریان است و بیشتر پرورش شکل می گیرد تا آموزش
مفاهیم اقتصادی
کودک با مفاهیم اقتصادی چون وام گرفتن، قرض، پس انداز، سود،زیان و ... آشنا میشود
پرورش ذهنی جسمی
زمانی ذهن کودک پرورش می یابد که جسم او سالم و رشد یافته باشد.
کتابخانه آوند
مکانی که بچه ها را عاشق مطالعه می کند
پدر بزرگ مادر بزرگ ها
نه تنها پدر و مادرها، بلکه پدربزرگ ها و مادر بزرگ ها هم دوره های آموزشی دارند.
شب خوابی کودکان
در هر فصل کودکان یک شب در آوند می خوابند و این به استقلال آنها کمک به سزایی می کند
تهران گردی
هفته ای یک بار تهران گردی داریم، کودکان با شغل های مختلف آشنا می شوند، کاملاً محیط را لمس می کنند.
تغذیه
کودکان در تهیه میان وعده ها و غذاهای آوند (از خرید تا پختن) دخیل هستند.غذا ها کاملا ارگانیک هستند
تقویت حواس پنج گانه
کودکان در آوند آموزش های لازم را با پنج حواس خود لمس می کنند

مصاحبه با خانم پشوتنی

گزارشی از موسسه ای که می خواهد ، کودکان با همراهی طبیعت و یاری مادرزمین ، شاد و خوشبخت باشند .
اگر دوست دارید فرزندانتان کامپیوتر یاد بگیرند ، شعر حفظ کنند و بیشترین وقت خود را صرف حل کردن کتابهای آموزشی نمایند و اگر دوست ندارید فرزندانتان از محیط آمورشی خود در فصل گرما و سرما خارج شوند و تنها برای تفریح و یا ورزش خود کمی تاب و سرسره بازی کنند حتما کودکانتان را به آوند نسپارید. موسسه حامیان طبیعت پاک با نام اختصاری آوند به کودکان تنها فرصت زندگی کردن و بروز توانایی هایشان را می دهد. آنها فراوان به طبیعت می روند و فراوان طبیعت را به محل زندگی خود می آورند، چرا که معتقدند بیشترین مشکل انسانهای کنونی و بخصوص شهر نشین، دور افتادن از طبیعت است و در نتیجه دور افتادن از ذات الهی و طبیعی خود.

با خانم گوهرناز پشوتنی مسئول این موسسه که قبلا نیز به مدت 4 سال مدیر مسئول انجمن توسعه مهارت های و استعداد های کودکان (اتمک)بوده گفت و گوی دلنشین داشتیم ایشان اظهار نمودند:ما بخشی از طبیعت هستیم و از استادان طبیعت که همان آب، خاک و هوا و گیاه و حیوانات و آتش و کوه و... هستند، عشق و همراهی، مشارکت، نظم، هماهنگی تنوع، تعادل، تغییر، استواری، آرامش و شادی را می آموزیم بنابراین می کوشیم کودکان محیطی شاد را تجربه کنند و آموزش های لازم خود را که بر حسب نیاز هایشان هست را بطور غیر مستقیم کسب نمایند.هیچ تحمیل و فشار و یا برنامه ای بسته شده برای بچه ها وجود ندارد ایشان معتقد بودند که کودکان بخشی از طبیعت بکر هستند.، ومااگر نمی توانیم به دلیل شرایط زندگی کنونی باطبیعت همراه باشیم حداقل با کودکان ارتباط بیشتری داشته ، چرا که آنها ارزش های طبیعت را رایگان به ما هدیه می دهند و از همه مهم تر خود نیز مروجان مهم حفظ طبیعت خواهند بود. دلیل انتخاب ما برای آموزش به کودکان وحضور آنها در کنار بزرگسالان مجموعه بدین علت می باشد.


از ایشان سوال کردیم ، آموزشهای شما چگونه است ؟

با کلمه آموزش و تعریفی که هم اکنون از آن می شود به نوعی مخالفیم ،ما اعتقاد داریم آموزش تنها یک جریان است و بیشتر باید در این سنین به فکر پرورش بود . هدف ما این نیست که از بچه ها در آینده تنها مهندسین و دکترهایی موفق بسازیم. بلکه ما تلاش می کنیم زیربنای انسان های شاد ، راضی و خوشبخت را در دیگر مشاغل و تخصص های جاری نیز، فراهم سازیم .
پس باید به رشد همه جانبه کودک اندیشید ، به خصوص در سنین طلایی صفر تا 3 و 3 تا 7 سال . همانند نمایش خلاق ، بیان احساس ، شاهنامه خوانی ، نقاشی ،موسیقی ، زبان انگلیسی و ... که در این موسسه ، برگزاری تمام این نیازها بازیرساخت محیط زیست و باتکیه بر لذت کودک صورت می گیرد و این تفاوت بارز ما با دیگر مراکز است . مربیان نیز در این مجموعه در وحله اول موظف به گذراندن دوره های خود شناسی هستند. آنها بر حسب سرشت خود و کودکان گزینش می شوند.


کمی راجع به تغذیه کودکان در این مجموعه نیز بگویید :

فرآیند تغذیه باکمک متخصص طب سنتی و طبیعی ، برنامه ریزی می شود ، کودکان در تهیه آن ( از خرید تا درست کردن ) نقش بسزایی دارند.آنها می آموزند غذایی که می خورند ، از چه درست شده و از همه مهم تر چگونه باید شکرگزار باشند . تازه و سالم بودن ، ارگانیک بودن ، رعایت سردی و گرمی غذا و تحریک ذائقه کودک از عمده شاخصه های این فعالیت است .


نحوه ی آموزش خانواده ها وبزرگسالان چگونه است ؟

ما معتقدیم نیمی از شخصیت یک انسان را پدر و مادر او شکل میدهد پس اگر پدر و مادرانی پرورش پیدا کنند که بدانند چگونه باید در رشد طبیعی فرزندانشان قدم بردارند ، زندگی متفاوت و زیباتری خواهند داشت . شرط حضور کودکان در موسسه ، مشارکت والدین حتی پدر بزرگ ها ومادر بزرگ ها در کلاس های آموزشی است.
این موسسه که به عنوان NGO ی برتر سال 92 در هفتمین کنفرانس محیط زیست شناخته شده ، ما را ترغیب نمود تا بیشتر به کودکان و طبیعت بیاندیشیم و با کودکان برای طبیعی زیستن همراه شویم . موقع خروج از موسسه این جمله که ما تنها یک مادر زمین داریم، توجه ما را بیشتر به خود جلب کرد و اگر مادر زمین همواره برای ما بهترین ها را می خواهد ما برای او چه کرده ایم ؟ و چگونه به کودکانمان ارتباط با این مادر را می آموزیم ؟ به واقع چگونه ؟؟؟